Çorba Çeşitleri

Çorba Çeşitleri

 

Çorba ekonomik ve besleyici bir yemektir. Bu sebeple çorba tarih boyunca Türk toplumunun tüm katmanlarında sevilerek ve bolca tüketilmiştir. Örneğin Osmanlı döneminde en yoksul insanların evinden padişah sofralarına kadar çorbaya yer verildiği bilinmektedir. Osmanlı mutfağı çorbalar bakımından zengindi. Sadece Osmanlı zamanında değil, çorba her zaman Türk mutfağının ana unsurlarından biri olup yemek kültüründe belirleyici olmuştur. Zaman içinde Türk mutfağına özgü çorbalar çeşitlenip günümüze kadar ulaşmıştır.

 

Günümüz Türk mutfağında kahvaltıdan diğer ana öğünlere kadar her sofrada çorbaya bulunmaktadır. Bebek, çocuk ya da yetişkin herkes için sevilen çorbalar her daim pişirilmektedir. Batı mutfağında çorbalar başlangıç yiyeceği, iştah açıcı rolü üstlenirker Türk sofralarında ana yemek olarak da tüketilmektedir. Bu kadar çok çorba tüketilen bir yemek kültüründe çok farklı ve zengin çorba çeşitleri olmasına şaşmamak gerekir.

 

Geleneksel Türk mutfağı çorbalarının İçindeki malzemeye göre bakacak olursak; tahıllı ve unlu çorbalar, bakliyatlı çorbalar, deniz mahsüllü çorbalar, etli çorbalar, tavuklu çorbalar, yoğurtlu ve sütlü çorbalar, sebze çorbaları diye sınıflandırabiliriz. Çorbanın yapıldığı bölgede hangi malzemeler bolsa yapılan çorbalara o malzemelerden katılmaktadır.
Pişirme tekniğine göre çorba çeşitleri; meyaneli çorbalar, taneli çorbalar, malzemenin ezildiği çorbalar. Bu üç pişirme tekniğinin bir arada kullanıldığı çorbalar da yapılabilmektedir.

 

İlgili Resimler

Öne Çıkarılanlar

Tatlı konusunda bu topraklar b&ou

Dünyanın dört bir yanın

Çorba ekonomik ve besleyic